www.mabutuner.com

1.06.2012

TÜRKİYE'DE TATARİSTAN CUMHURİYETİ KÜLTÜR GÜNLERİ

Türkiye'de Tataristan Cumhuriyeti Kültür Günleri çerçevesinde düzenlenen açılış gecesine gittim. Çok keyifliydi. Gösteriden seçtiğim kimi görüntüleri eklemek istedim. Hatırlayacaksınız geçen yıl bu zamanlar büyük Tatar şairi Abdullah TUKAY'ı anma gecesi üzerine bir yazı yazmıştım. Sonrasında bir Tatar efsanesini konu alan Sönmüş Yıldızlar eserinden bahsetmiş ve o unutulmaz Kaz Kanadı şarkısının sözlerini bu sayfalara eklemiştim.

Kardeş devletlerle başlayan bu iletişimin, etkileşimin artarak sürmesi büyük bir mutluluk. Sanırım kaynaştıkça ve yıllar geçtikçe bu kardeşliğin daha da tadına varacağız.

TRT sadece haber amaçlı geldiğinden protokol konuşmalarını ve birkaç kısa görüntü alıp gitti. Yazık. Böyle bir gösterinin arşivlerde yer alamayacak olması üzücü.

Ses kayıtları çok iyi olmayabilir, Opera Sahnesi balkonundan kaydettim; ancak tarihe not düşme adına benim için önemliydi.

İlk olarak Tatar şarkılarından bir potpori. Solistler: Aygul HAYRİ, Elmira KALİMULLİNA, Elmira TİTOVA.

Bir de erkek grup vardı: Kazan Yiğitleri. Şarkıları Beznen Cırlar.Dans, folklör olmadan olur mu? Olmaz. Tataristan Devlet Halk Dansları Topluluğu'ndan Çabata dansı.

Ve tabii ki Moscow Nights, Moskova Akşamları, Tataristan Devlet Halk Dansları Topluluğu Koro Grubu Kazan Devlet La Primavera Orkestrası.

Ne kadar yazarsam yazayım oradaki duygularımı anlatamam. İyi seyirler.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder